Purebred show season is underway

OLDS, Alta. — The first purebred show of the season opened with the Olds Fall Classic Oct. 4-6. The show is part of the Alberta Supreme championship and many of the cattle on show here will go on to Edmonton’s Farmfair International and Canadian Western Agribition in Regina.

The class winners are:

  • Grand champion female: Trent Liebreich, Merit Cattle Co., Radville, Sask.
  • Reserve: Chad Lorenz, Lorenz Angus, Markerville, Alta.
  • Grand champion bull: Miller Wilson Angus, Bashaw, Alta.
  • Reserve: Richard Latimer, Remitall Farms, Olds, Alta.
  • Breeders herd: Raelee Erickson, Pieschel Farms, Airdrie, Alta.
  • Get of Sire: Kurt Pedersen, Pedersen Livestock, Edgerton, Alta.
  • Grand champion female: Jacey Massey, JM New Trend Cattle, Strathmore, Alta.
  • Reserve: Nelson Hirsche Purebreds.
  • Grand champion bull: Bryan Latimer Remitall West, Olds.
  • Reserve: Nelson Hirsche Purebreds.
  • Grand champion female: Tina Senetza, Goldenview Shorthorns, Smoky Lake, Alta.
  • Reserve: Dungannon Stock Farm, Westlock, Alta.
  • Grand champion bull: Dean Spady, Spady Farms, Williams Lake, B.C.
  • Reserve: Sidetrack Stock Farm, High River, Alta.
  • Get of Sire: Jaimie Chouhan, Diamond Shorthorns, Okotoks, Alta.

Black Angus female champions at the Olds Classic Show will be appearing on the show circuit this fall, including the reserve grand champion from Lorenz Angus at Markerville, Alta., with Becky Lorenz at the halter, left, and grand champion female of Merit Livestock at Radville, Sask., with owner Trent Liebreich at the halter of the cow and Zane Short with the cow’s calf.  | Barbara Duckworth photo

  • Grand champion female: Tyler Hertz, Six Mile Angus, Fir Mountain, Sask.
  • Reserve: David Bablitz, Rainbow Red Angus, Cherhill, Alta.
  • Grand champion bull: Darcy Olesky, Shiloh Cattle Co., Craigmyle, Alta.
  • Reserve: Laurie Morasch, Lazy MC Angus, Bassano Alta.
  • Get of sire: Shiloh Cattle Co.
  • Grand champion female: Jacey Massey, JM New Trend Cattle, Strathmore
  • Reserve: Ryley Chalack, Ultra Livestock, Carstairs, Alta.
  • Grand champion bull: Harvie Crest Cattle Company, Olds.
  • Reserve: Tim Massey, Bold Venture, Strathmore
  • Breeder’s Herd: Jillian Mader, Mader Ranches, Carstairs.
  • Get of sire: Mader Ranches.
  • Grand champion female: Rod McLeod, McLeod Livestock, Cochrane, Alta.
  • Reserve: Grant Hirsche, Nelson Hirsche Purebreds, Del Bonita, Alta.
  • Grand champion bull: McLeod Livestock.
  • Reserve: Mike Panasiuk, Springside Farms, Airdrie, Alta.
  • Grand champion female: Riley Pashulka, Derwent, Alta.
  • Reserve: Lee Kemp, Red Deer County, Alta.
  • Grand champion bull: Ken Friesen, Abbotsford, B.C.
  • Reserve: Tell Calvert, Drayton Valley, Alta.

About the author

Barbara Duckworth's recent articles

explore

Stories from our other publications